fbpx

Nissan JUKE Rally Tribute Concept: obchody 50. rocznicy zwycięstwa kultowego Datsuna 240Z w Rajdzie Safari

24 czerwca, 2021

PARYŻ – Dla upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa kultowego modelu Nissana – Datsuna 240Z – w Rajdzie Safari, marka publikuje szkice ukazujące koncepcję współczesnego rajdowego Nissana opartego na modelu JUKE.

Publikacja zdjęć Nissana JUKE Rally Tribute Concept zbiega się z pierwszym dniem legendarnego kenijskiego Rajdu Safari, który po 19 latach wraca do kalendarza WRC.

Seryjny JUKE stanowił naturalny punkt wyjścia dla projektu JUKE Rally Tribute Concept ze względu na podwyższoną sylwetkę z krótkimi zwisami przednim i tylnym, które zapewniają wyjątkową zwinność i wysoki potencjał do jazdy po bezdrożach.

Powiększone nadkola, w których swobodnie mieszczą się rajdowe opony, nadają sylwetce koncepcyjnego modelu JUKE Rally Tribute Concept jeszcze bardziej imponujący wygląd, a dodatkowe reflektory na masce i dachu podkreślają terenowy charakter pojazdu.

Czarna pokrywa silnika i czarne koła Nissana JUKE Rally Tribute Concept wizualnie nawiązują do modelu 240Z z 1971 roku, który brał udział w Rajdzie Safari. Te same elementy zostały wykorzystane w samochodzie koncepcyjnym Gripz, pokazanym przez Nissana podczas Targów Motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie w 2015 roku. Z kolei Gripz stał się inspiracją dla seryjnego modelu JUKE, którego produkcję uruchomiono w 2019 roku.

W ramach strategii elektryfikacji gamy Nissana, JUKE Rally Tribute Concept zostanie wyposażony w hybrydowy układ napędowy, który zapewnia większą sprawność i dodatkowy moment obrotowy, a także poprawia osiągi w każdych warunkach.

Coralie Musy, wiceprezeska ds. marki i obsługi klienta w Nissan Automotive Europe, powiedziała: „Projektem JUKE Rally Tribute Concept świętujemy kultowy moment w dorobku Nissana – udział i zwycięstwo legendarnego modelu 240Z w Rajdzie Safari w 1971 roku. Niezależnie od obchodów rocznicy tego zwycięstwa, projekt samochodu koncepcyjnego odzwierciedla pionierskie dokonania Nissana w dziedzinie crossoverów, wyjątkowych rozwiązań projektowych i elektrycznych układów napędowych. Z radością świętujemy 50. rocznicę zwycięstwa i wybitnych dokonań firmy, których zwieńczeniem jest ten niezwykły projekt”.

„Nissan pisze nowy, fascynujący rozdział w historii firmy. Trwa proces odświeżania naszej oferty crossoverów na rynku europejskim. Drugą generację pionierskiego, kultowego JUKE wprowadziliśmy pod koniec roku 2019. Samochód cieszy się wielką popularnością wśród klientów. Niedawno uruchomiliśmy również produkcję trzeciej generacji bestsellerowego modelu Qashqai, dostępnego z nowym, zelektryfikowanym układem napędowym. W przyszłym roku do sprzedaży trafi z kolei zupełnie nowy X-Trail” – dodała.

W 1971 roku za kierownicą legendarnego 240Z, który zwyciężył niezwykle wymagający Rajd Safari, siedział Edgar Herrmann pilotowany przez Hansa Schüllera. Rajd był bez wątpienia sukcesem Nissana: samochody 240Z zajęły odpowiednio drugie i siódme miejsce. Ponadto było to drugie z rzędu zwycięstwo marki w tym rajdzie.

Nisko zawieszony 240Z z napędem na tylne koła był wyposażony w sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 2,4 l i mocy 210 KM. Zwycięskie auto zostało odrestaurowane w 2013 roku. Obecnie stanowi część kolekcji dziedzictwa motoryzacyjnego Nissana, znajdującej się w Zamie, w japońskiej prefekturze Kanagawa, niedaleko centrali marki.

AKTUALNOŚCI

Zimowa Kontrola Twojego Pojazdu

26 stycznia 2022

Chcesz bezpiecznie wyjechać na rodzinne ferie? Lubisz mieć pewność, że Twoje auto bez przeszkód pokona trasę? Sprawdź je podczas Zimowej Kontroli w serwisie Nivette!   Kontrola obejmuje sprawdzenie aż 19 punktów odpowiedzialnych za komfort i bezpieczeństwo podróży. Cena kontroli to jedynie 99 zł. Jeżeli podczas wykonania kontroli zostaną stwierdzone usterki to na ich usunięcie przyznamy […]

więcej

Nissan Ariya – przyszłość zaczyna się już dziś!

20 stycznia 2022

Niedawno mieliśmy przyjemność poznać nowego elektrycznego Nissana Ariya na żywo! Jak zapowiada producent, model ten ma łączyć ekologiczne cechy auta elektrycznego z przestronnością SUVa oraz osiągami iście sportowego auta.   Ariya przedstawia całkiem nowy język stylistyczny, rozwiązania w niej zastosowane będą pomagały w jeszcze wygodniejszym oraz bardziej bezpiecznym podróżowaniu.     Już niebawem przedstawimy więcej […]

więcej

Nowy Nissan Qashqai: jeszcze większa przyjemność z jazdy!

19 lipca 2021

Nowy Nissan Qashqai został zaprojektowany na nowej platformie CMF-C, która pozwoliła projektantom, konstruktorom i inżynierom Nissana stworzyć samochód spełniający wysokie wymagania klientów w zakresie stylistyki, przestronności wnętrza, dynamiki i poziomu emisji dwutlenku węgla. Płyta podłogowa CMF-C to całkowicie nowa konstrukcja, zaprojektowana i opracowana w celu zapewnienia konkurencyjności budowanych na niej pojazdów, oferująca wrażenia z jazdy […]

więcej

Wykonanie: ADIMO.pl